تبلیغات
آموزشگاه علمی کوثردانش*کد* - تعریف تیپ
آموزشگاه علمی کوثردانش*کد*
فردایی بهتر با فرزندانی داناتر

مرتبه
تاریخ : سه شنبه 28 دی 1395

تعریف تیپ

تیپ عبارت است ازعاملی که بتواند افراد را به صورت گروهی که واجد یک یا چندین رفتار مشترک باشند طبقه بندی کرد.البته این رفتار باید بر مبنای مقررات خاصی باشد نه رفتارهای اتفاقی و تصادفی.

امروزه تیپ شناسی های متعددی به وجود آمده که برخی از آنها در حوزه روانشناسی و برخی در حوزه روان تنی است.


1-      تیپ شناسی روانی :

پفاهلر  با درنظر گرفتن عواملی چون دقت ، استمرار ، تاثر پذیری و انرژی حیاتی ، موفق به تعیین 12 تیپ می شود. معروفترین تیپ را در یونگ با الهام از روانکاوی انجام داده و افرا د را به دو تیپ درونگرا و برونگرا تقسیم می کند.

تیپ برونگرا:

 رفتار تیپ برونگرا تابع شرایط خارجی بوده و نسبت به جنبه های عاطفی مسائل بسیار حساس است . گرچه افراد این تیپ پیرو واقعیت ها است ، به طور ارادی سطحی (ظاهر نگر ) است0 گاهی اوقات یکعکس العمل دفاعی ناخود آگاه در برابر شرایط خارجی ، می تواند اورا به صورت فردی خود محوردر آورد.

تیپ درونگرا:

در مورد تیپ درونگرا  وضعیت متفاوت است. او دنیای خارج را تنها از ورای شخصیت و احساسات خود درک و تفسیر می کند. او شدیدا مستبد و خود رای است . خودآگاه او در مقابل تاثیرات خارجی همانند یک صافی عمل می کند و هر قدر که نسبت به دنیای خارج بیگانه تر می شود، بیشتر به درون خود پناه می برد. بنابر این، این تیپ مشکل می تواند خود را با زندگی اجتماعی و عملی هماهنگ سازد

2-      تیپ شناسی روان تنی

از نظر روانشناسانی چون سیگو ، شایو و مک اولیف ، تاثیرا رفتار به موازات رشد اندامهای وابسته به آن متجلی می شود.بدین ترتیب 4 نوع تیپ شناسی: لاغر اندام ،  ورزشکار ، تنومند وفکور پدید می آید

 

منبع: کتاب روانشناسی کاربردی - رنه بینوآ - ترجمه محسن اسراری
طبقه بندی: مشاوره نیاز امروز، 
ارسال توسط نورالدین آهنگران
آرشیو مطالب
نظر سنجی
تاثیرگذارترین عامل بر روی شما کدام مورد بوده است؟صفحات جانبی
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ